Je jaro
Pojďme se podívat, jaké starosti má s námi naše tělo.
Na jaře mají přírodně vládnoucí energii játra a po zimě mají složitou roli, protože nejen že musí plnit svoje funkce detoxikační, ale i energeticky vládnout všem ostatním orgánům. Proto jsou játra na jaře často přetížena. Zimní životospráva u mnohých lidí je zátěžová. Přístup našich předků byl zdravější. Skromná potrava, kdy měli přes zimu k dispozici kroupy, brambory a kysané zelí a jednou za týden maso, organismus podporovala.
My žijeme v přílišné hojnosti, se kterou mnoho lidí neumí hospodařit. Supermarkety nabité k prasknutí rádoby potravinami lidstvo nezachrání. To není o výživě, zdravotním prospěchu, ale je o businesu. Přemýšlíte o tom, koho a jak vlastně krmíte?
V našem jídelníčku je povětšinou bohužel hodně masa, uzenin, sýra, mléčných výrobků, sladkostí a pečiva. A tak se ze zimy přehoupnete už zatížení do jara. Co s tím chudáci játra mají dělat?
Funkce jater v organismu
Játra mají v lidském těle mnoho funkcí souvisejících s látkovou výměnou. Tvoří žluč, podílejí se na hospodaření se sacharidy (především glukózou), s tuky, tvoří cholesterol, hrají úlohu v metabolismu bílkovin a vitaminů. Dále se podílejí se na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony, elektrolyty a další látky, které jsou nezbytné pro život. Neméně důležitou roli hrají i při srážení krve.
Úžasné jsou v tom, jak dokážou zneškodňovat jedovaté látky, které se do těla dostávají zvenčí i které vznikají uvnitř těla při jeho práci a látkové přeměně. Nedovedete si představit, kolik práce jim přibude při přetížení nesmyslnou stravovací hojností. Pak můžou ztrácet i svoji velmi dobrou schopnost regenerace.
Co se děje, když něco není v pořádku
K prvotním projevům jaterních potíží patří únava, nervové a psychické potíže, zhoršení zraku, nevolnost, hubnutí, bolesti břicha nebo potíže při vyprazdňování. Typické jsou i lámavé nehty, svědění kůže. Člověk je unavený, sotva leze, horší se mu zrak, nechutná mu jíst, pálí ho žáha, říhá, necítí se dobře, může být podrážděný, vzteklý, prchlivý, nerudný, dřív mluví, než myslí, rychle startuje kvůli drobnostem… Trápí vás něco z toho?
Je dobré si těchto informací od jater, potažmo organismu, všímat a poslechnout je. Pokud je nestihnete zachytit a nedáte jim dostatečnou pozornost, tak metabolismus se začne zpomalovat a nestíhá. Organismus se může „překyselovat“ a potíže v těle se mohou přehoupnout na další rovinu. Nechutenství se často změní na žravost a vnitřní nepokoj, diskomfort, nervozitu člověk začne tlumit jídlem nebo alkoholem. A pak se objevují např. tlaky v pravém podžebří, otoky, zadržování vody (zdánlivé přibírání na váze ze dne na den), nadýmání, plynatost, návaly úzkosti.
Důsledkem pak mohou být hormonální změny, emoční labilita, výkyvy nálad, poruchy srážlivosti krve (např. se snadno dělají modřiny), oběhové poruchy, bolesti zad v bederní oblasti, selhávání ledvin… Člověka nic moc nebaví, nemá sílu, elán, energii a mívá deprese.
Aktivní preventivní údržba
Popsala jsem vám 3 varovné roviny, jak s vámi tělo komunikuje a vy můžete informace (v podobě prvotních příznaků) uchopit a jít cestou aktivní prevence:
Takovou údržbu za vás nikdo neudělá.
Často se právě aktivní preventivní údržbou vyhnete medikamentům na žaludek, na cholesterol, na srážlivost krve, proti vysokému tlaku, proti zadržování vody v těle, hormonální léčbě, antidepresivům… které by vám při větších potížích ve vašem organismu lékař určitě zodpovědně nasadil.
Takže dobře poslouchejte svoje tělo a identifikujte na jaké úrovni potíže máte. Když už organismus nezvládá svoje funkce a začíná selhávat na více rovinách, je nutné k preventivní údržbě doplnit lékařskou péči a jít k lékaři.
Je rozdíl mezi prevencí a řešením následků.
Co doporučuji se týká relativně zdravého člověka, který se neléčí na některou vážnou diagnózu. Má doporučení nenahrazují lékařskou péči. Je to prevence a podpoření přírodních dějů v organismu.
A o tom, jak toto uchopit za jiný konec a aktivně se postarat o správné funkce svého organismu, bude další článek. Těšte se…